Jadwiga Grynkiewicz i Krzysztof Małkiński najszybsi w SGB Ultrabiel 42 km

W sobotę 7 marca 2020 roku zawodnicy po raz piąty zmierzyli się w maratonie narciarskim SGB Ultrabiel. Ze względu na brak śniegu w dolnych partiach Gór Bialskich rywalizowano na trasach położonych wyżej. Zmieniły się przez to tradycyjne dystanse biegów organizowanych w ramach Ultrabiel. Piąta edycja zostanie też zapamiętana jako najsmutniejsza.

Po zaplanowanej zmianie tras w V edycji SGB Ultrabiel zawodnicy mieli rywalizować na dystansach 42 km, 23 km i 9 km. W sobotę 7 marca 2020 roku jako pierwsi - o 10:30 - do rywalizacji przystąpili uczestnicy biegu najdłuższego. Kwadrans później na trasę wyruszyli ścigający się na 23 km. Niestety jeden z zawodników z tej grupy niedługo po starcie zasłabł. Jego rywal biegnących w tej samej grupie, prywatnie lekarz, natychmiast rzucił się udzielać pomocy. Sytuacja była na tyle poważna, że rozpoczął reanimację. Inna zawodniczka wróciła na start, by powiadomić organizatorów o sytuacji.

Tymczasem na linii startowej narciarze szykowali się do rozpoczęcia biegu na 9 km. Został on jednak wstrzymany, a na pomoc poszkodowanemu na trasę wyruszyli ratownicy. Kolejny zespół ratunkowy przybył niezwłocznie z wioski zawodniczej. Niestety mimo trwającej bardzo długo reanimacji uczestnik zmarł na trasie. Z tego względu bieg na 9 km został odwołany. Powodem był szacunek do zmarłego uczestnika biegu, jak też obawa o bezpieczeństwo zawodników na trasie - opóźniony start na 9 km spowodowałby, że na sporym odcinku trasy nieświadomi niczego zawodnicy wracający do mety spotkaliby się z ze startującymi uczestnikami biegu 9 km. Mogłoby to spowodować kolizje.

Uczestnicy biegów na 42 km i 23, którzy docierali do mety, w dużej mierze nieświadomi tragedii, która rozegrała się za ich plecami, zostali sklasyfikowani.

W rywalizacji mężczyzn na głównym dystansie 42 km wygrał Krzysztof Małkiński (AZS AWF Katowice) przed Jakubem Ogorzałkiem (Poliamid Ski Team) i Robertem Faronem (Skipol.pl Team). Wśród pań ponownie wygrała ubiegłoroczna zwyciężczyni - Jadwiga Grynkiewicz (MT-Sport), a za nią finiszowały Dorota Kuźma (Enervit Yoko XC Life Team) i Agnieszka Wanżewicz-Uznańska (RunSki Pink&Blue).

W biegu na średnim dystansie - czyli 23 km - najszybciej do mety dotarł Sergiusz Wieczorkiewicz (K.S. Okular - Optyk Jelenia Góra). Na drugim miejscu linię końcową przeciął Jonasz Bakun (SMS Szklarska Poręba). Trzeci czas dnia osiągnął Sylwester Tomaszewicz (team nabiegowkach.pl / Nadleśnictwo Lądek-Zdrój).

Pomiędzy paniami nie do pokonania była Anna Gałek, która nie dała szans drużynowej koleżance Monice Judce (obie reprezentują XC-Sport Team). Trzecie miejsce dla Czeszki Barbory Vaclavkovej (TY Sokol Nove Sady).

Sprawdź wszystkie wyniki SGB Ultrabiel 2020.