Komunikat przedstartowy nr 1, Ultrabiel 2017 odbędzie się na innych trasach

W Górach Bialskich na wysokości około 1000 m n.p.m. jest sporo śniegu, a trasy są uprawiane przez Czechów. SGB Ultrabiel odbędzie się na zmodyfikowanej pętli na dystansach 60 km, 30 km i 15 km. Start i meta będą zlokalizowane w Czechach przy schronisku Paprsek. Podajemy szczegóły.

Termin i miejsce

Termin bez zmian, czyli sobota 11 marca 2017 roku.

Zmienia się miejsce startu i mety biegu. Znajdować się będą przy samym schronisku Paprsek w Górach Bialskich, po czeskiej stronie granicy.

Schronisko Paprsek

Koordynaty GPS startu: N50.210165, E16.989734

Jak dojechać?

Ze Stronia Śląskiego należy kierować się przez Starą i Nową Morawę do granicy, która znajduje się na przełęczy Płoszczyna (odległość od Stronia Śląskiego to 11 km). Dalej zjeżdżamy do miejscowości Staré Město pod Sněžníkem (kolejne 10 km). Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo zgodnie z drogowskazami kierującymi na Velké Vrbno. Krętą drogą z nowym asfaltem jedziemy przez Male Vrbno i dojeżdżamy do miejscowości Velké Vrbno. Ten odcinek drogi mierzy około 7 km. Przejeżdżamy przez miejscowość, na jej końcu znajduje się dolna stacja wyciągu.

Uwaga! Droga do schroniska Paprsek jest nieprzejezdna. Jest oblodzona z wyżłobionymi na 15 cm koleinami. Próba dostania się na górę tą drogą spowoduje utknięcie i zablokowanie jej.

Parkingi w miejscowości Velké Vrbno

Dojeżdżając do dolnej stacji wyciągu na końcu miejscowości Velké Vrbno na 200 m przed końcem drogi i dolną stacją wyciągu krzesełkowego jest zatoczka dla autobusów. Za nią znajduje się wjazd w wąską dróżkę, która po 500 m doprowadzi nas do parkingu dla uczestników SGB Ultrabiel na terenie dużego wyrobiska.

Koordynaty GPS parkingu: N50.196785, E16.988576

Wjazd wyciągiem do schroniska Paprsek

Zawodnicy wjeżdżają na polanę startową wyciągiem krzesełkowym, tzw. kanapą. Wyciąg czynny jest od 7:30. Ostatni wjazd zawodników możliwy jest o 9:15. Startujący, którzy odbiorą pakiety startowe w biurze zawodów w piątek 10 marca, otrzymają w nich po dwa bilety na wyciąg, jeden na wjazd, drugi na zjazd. Uczestnicy, którzy do biura zawodów zgłoszą się w sobotę (w dniu biegu biuro będzie na górze, przy schronisku Paprsek, szczegóły poniżej), odbiorą bilet u przedstawiciela organizatora, który będzie czekał na zawodników przy kasie wyciągu.

Bilety opłaca organizator wyłącznie zawodnikom. Bilety będą wydawane osobom zapisanym (znajdującym się na liście dostępnej u osoby wydającej bilet). Zawodnicy, którzy będą zgłaszać się w biurze zawodów w dniu biegu, nie będą wymienieni na liście, ale zobowiązani są podać swoje personalia osobie wydającej bilety, a ta wpisze je na listę.

Rodziny i kibice mogą także skorzystać z wyciągu opłacając bilet w kasie przy dolnej stacji. Wjazd i zjazd kosztuje 80 CZK. Można płacić złotówkami, Czesi stosują przelicznik 1 CZK = 0,20 zł.

Trasa, pętle, dystanse

Wszystkie zmiany spowodowane są koniecznością przeniesienia biegu z Bielic na wyżej położone trasy w Górach Bialskich, gdzie wciąż jest dużo śniegu. Dostęp do tych tras możliwy jest tylko od czeskiej strony gór. Brak śniegu w niższych partiach ograniczył możliwość skonfigurowania pętli. Wszystkie biegi odbędą się na jednej pętli o długości 15 km.

  • Bieg na 60 km odbędzie się na pętli o długości 15 km, a zawodnicy będą pokonywać ją 4 razy.
  • Bieg na 30 km odbędzie się na pętli o długości 15 km, a zawodnicy będą pokonywać ją 2 razy.
  • Bieg na 13 km zostaje wydłużony do 15 km i będzie się odbywać na jednej pętli o długości 15 km.

Pętla, na której odbywać się będzie bieg, jest łatwiejsza, niż trasy zaplanowane początkowo. Ponieważ start będzie odbywał się na wysokości 1000 m n.p.m., a najwyższy punkt trasy to 1120 m n.p.m. suma przewyższeń będzie mniejsza. Na jednej pętli trzeba będzie pokonać różnicę przewyższeń łącznie około 260 m. Trasa ma podbiegi i zjazdy, choć są one stosunkowo krótkie.

Profil wysokościowy pętli

Trasa wizytowana była we wtorek 7 marca, tego dnia nie było przetarć, śniegu jest wystarczająco dużo, bezpiecznie dla nart i zawodników. Miejscami brudno, gdyż śnieg, zwłaszcza pod drzewami, jest zleżały. Poniżej zdjęcie wykonane na trasie zawodów 7 marca 2017 roku.

trasa 7 marca

Program

sobota 11 marca 2017 roku

  • 10:00 - start do biegu na dystansach 60 km i 30 km
  • 10:20 - start do biegu na dystansie 15 km

Biuro Zawodów

Biuro zawodów zlokalizowane jest:
w piątek 10 marca 2017 roku czynne od 15:00 do 20:00 w Stroniu Śląskim w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury (CETiK), ul. Kościuszki 18, koordynaty: N50.302854, E16.875904,

w sobotę 11 marca 2017 roku czynne od 7:30 do 10:00 (numery dla uczestników biegów na 60 km i 30 km wydawane są do 9:30) w namiocie w okolicach startu i mety przy schronisku Paprsek (Horska Chata Paprsek), koordynaty: N50.210165, E16.989734.

Punkty żywieniowe

Na pętli zawodów znajdować się będzie jeden punkt żywieniowy, ale ustawiony w taki sposób, że będzie można skorzystać z niego dwa razy w trakcie pokonywania jednej pętli. Pierwszy raz zawodnicy mogą posilić się po pokonaniu 8,5 km pętli, drugi raz na 13 km. Na punkcie żywieniowym podawane będą suche przekąski, letni izotonik, ciepła herbata i ciepły bulion.

Zapisy

Zapisy prowadzone są na stronie http://ultrabiel.pl/zapisy. Można zapisywać się przez internet do czwartku 9 marca. Później można zgłaszać się tylko osobiście w biurze zawodów.

W weekend 4-5 marca serwery internetowe firmy Datasport prowadzącej obsługę zapisów na nasze zawody, uległy poważnej awarii. W niedzielę, poniedziałek i wtorek zapisy były utrudnione lub niemożliwe. W chwili publikacji tego tekstu problemy zniknęły i można się rejestrować do biegu.

Opłaty startowe

Ze względu na problemy ze zgłaszaniem się do zawodów, jakie miały miejsce w pierwszych dniach tego tygodnia, wydłużony został czas na wpłatę przelewem bankowym opłaty startowej. Powinna ona znaleźć się na naszym rachunku bankowym do 9 marca, oznacza to, że przelew można zrobić jeszcze 8 marca. Osoby przelewające opłaty startowe we środę 8 marca proszone są o zabranie ze sobą dowodu wpłaty (np. wydruk potwierdzenia bankowego), gdyż może być on niezbędny do okazania w biurze zawodów.

Opłata startowa wpłacana na rachunek organizatora (XC4U nr 59 1050 1575 1000 0091 1560 4820) wynosi do 8 marca 100 zł za biegi 30 i 60 km oraz 60 zł za bieg 15 km. Przy wpłacie gotówkowej w biurze zawodów, opłaty wyniosą odpowiednio 120 zł i 70 zł. Osoby opłacające startowe w biurze zawodów bardzo prosimy o przygotowanie odliczonej kwoty gotówki.

Depozyt

Depozyt będzie znajdował się w dużym namiocie za polaną startową.

Toalety

Toalety znajdują się w namiocie (tam gdzie biuro zawodów i depozyt) oraz w schronisku.

Catering

Zawodnicy kończący bieg mogą posilić się w dużym namiocie zlokalizowanym za polaną startową. Będzie podawane do wyboru danie mięsne (gulasz) lub wegetariańskie na bazie makaronu. Bloczki na posiłki będa wydawane wraz z pakietem startowym w biurze zawodów.

Rodziny i kibice mogą posilić się w schronisku, słynącym ze świetnej kuchni. Polecamy knedle z jagodami, specjalność schroniska. Można płacić w złotówkach, obsługa stosuje przelicznik 1 CZK = 0,20 PLN.

Serwis i smarowanie nart

W przeddzień zawodów polecamy skorzystać z polskiego serwisu narciarskiego zlokalizowanego w Starym Gierałtowie nr 5. Strona internetowa: www.wild-cat.pl. Telefon: 661 926 237.

Można także skorzystać z usług serwisu narciarskiego przy polanie startowej. Serwis czynny będzie w sobotę od godziny 7:30. Oferta: czyszczenie nart ze starych parafin lub smarów - 50 CZK, smarowanie na gorąco parafiną hydrocarbonową - 150 CZK, parafiną o niskiej zawartości fluoru (LF) - 180 CZK. Smarowanie na trzymanie - 80 CZK. Można płacić w złotówkach przy przeliczniku 1 CZK = 0,20 PLN.

Autobus dla niezmotoryzowanych

W sobotę wcześnie rano z Bielic wyjedzie autobus, który do Velkiego Vrbna pod wyciąg zawiezie zawodników niezmotoryzowanych, którzy przyjechali w Góry Bialskie z różnych stron Polski komunikacją publiczną. Autobus z Bielic pojedzie przez Nowy i Stary Gierałtów, Stronie Śląskie oraz Starą i Nową Morawę do Czech. Planowany przyjazd pod dolną stację wyciągu w Velkim Vrbnie o 8:15. Godziny wyjazdu i miejsc zatrzymywania się w poszczególnych miejscowościach w Polsce podamy osobnym komunikatem na stronie www.ultrabiel.pl. Wszystkich kwaterujących się w okolicach Stronia Śląskiego zachęcamy do odebrania numerów startowych w piątek po południu.

Dokumenty

Przypominamy, że miejsce startu i mety SGB Ultrabiel 2017 znajduje się w Czechach. Prosimy pamiętać o zabraniu dokumentów umożliwiających przekraczanie granicy. Mimo, że nie ma kontroli granicznej, obywatele obcych państw zobowiązani są do posiadania dokumentu tożsamości uprawniającego do wyjazdu za granicę. Obywatele UE mogą mieć dowód osobisty, obywatele innych państw powinni mieć paszport.

Dalsze komunikaty

Prosimy śledzić naszą stronę www.ultrabiel.pl, a także profil facebookowy Ultrabiel, będziemy na bieżąco informować o ważnych sprawach związanych ze zbliżającymi się zawodami.