Zapraszamy na SGB Ultrabiel 16 lutego 2019 roku

W bieżącym sezonie maraton narciarski Ultrabiel wraz z biegami towarzyszącymi odbędzie się 16 lutego 2019 roku. Wpisz tę datę do swojego kalendarza i przeczytaj podstawowe informacje o nadchodzącym Ultrabiel.

Biegi odbędą się 16 lutego 2019 roku. Zawodnicy zmierzą się w najdłuższym polskim biegu narciarskim na 60 km. Będą ścigać się także na dystansach krótszych, tj. 20 km i około 10 km. Biegi na 60 km i 20 km zorganizowane zostaną na pętli - tej samej, na której biegano podczas I edycji Ultrabiel w 2016 roku. Uczestnicy biegu na dystansie głównym pokonają ją trzy razy, a na średnim - jeden raz. Trwa jeszcze wyznaczanie przebiegu trasy biegu najkrótszego, jego dystans wyniesie około 10 km.

Dlaczego tak późno wyznaczono datę?

Nałożyło się wiele powodów. Jednym z nich były wybory samorządowe na jesieni 2018 roku. Ustępujący Burmistrz Stronia Śląskiego Zbigniew Łopusiewicz - dzięki przychylności którego Ultrabiel został zorganizowany po raz pierwszy w 2016 roku - nie chciał podejmować decyzji finansowych związanych z bieżącą imprezą, by zostawić czyste konto dla swojego następcy. Gmina Stronie Śląskie jest współorganizatorem biegu i odpowiada za jego finansowanie. Cieszymy się, że nowo wybrany Burmistrz Dariusz Chromiec jest także przychylny biegaczom narciarskim i zależy mu na kontynuacji największej narciarskiej imprezy w tej części Sudetów.

Kolejne powody opóźnień związane są z przesunięciem o trzy tygodnie daty imprezy. Wymagało to konsultacji i ustaleń, choćby z czeskimi gospodarzami tras w Górach Bialskich i wieloma osobami oraz podmiotami zaangażowanymi w organizację Ultrabiel.

Dlaczego zmienia się data biegu?

Zauważyliśmy, że wielu biegaczy narciarskich kończy sezon po Biegu Piastów. Udział w Festiwalu Narciarstwa Biegowego w Jakuszycach na początku marca jest na tyle angażujący i wyczerpujący, że brakuje im chęci do ponownej podróży. Do tej pory SGB Ultrabiel odbywał się tydzień po Biegu Piastów. Część zawodników rezygnowała z udziału w najdłuższym polskim biegu na 60 km, gdyż nie czuli się wypoczęci i gotowi do kolejnej poważnej rywalizacji. Wybierali dystanse krótsze. Dla wielu pierwsze oznaki wiosny na nizinach, w tym cieplejsze dni, były sygnałem do odstawienia biegówek do piwnicy, mimo że w górach wciąż był dobre warunki narciarskie.

Wierzymy, że połowa lutego to data bardziej odpowiadająca uczestnikom SGB Ultrabiel. W połowie lutego zimę odczuwa się nawet na nizinach i w miastach, a do Biegu Piastów pozostaje 2 tygodnie. To wystarczający czas, by się zregenerować. Udział w maratonie narciarskim w lutym to także dobre przetarcie dla wszystkich planujących start na 50 km w Jakuszycach.

Dlaczego zmienia się trasa?

Zmiana terminu wymusiła zmianę trasy. Możemy skorzystać tylko z tras narciarskich po polskiej stronie Gór Bialskich. W połowie lutego po czeskiej stronie granicy nasi południowi sąsiedzi tłumnie biegają na nartach. Nie ma zgody, na zamknięcie tych rejonów na potrzeby SGB Ultrabiel. Dlatego powracamy do przebiegu trasy z pierwszej edycji, a biegi na 60 km i 20 km zostaną zorganizowane na pętli o długości 20 km.

Kiedy zapisy i więcej szczegółów?

Znając już datę i przebieg trasy możemy przystąpić do opracowania regulaminu i programu zawodów w tym sezonie. Przygotowujemy mapy i profile tras. Naszym celem jest uruchomienie zapisów w pierwszej połowie stycznia.

Cieszymy się już na spotkanie z zawodnikami podczas IV edycji Ultrabiel. Do zobaczenia.