SGB Ultrabiel 2019 - komunikat dla startujących

Prosimy o zapoznanie się z ważnymi informacjami dla startujących 16 lutego 2019 roku w Bielicach w biegach SGB Ultrabiel. Pomimo zapowiadanej krótkiej odwilży ze względu na bardzo grubą pokrywę śnieżną w Górach Bialskich zawody są pewne.

Termin i miejsce

Biegi odbędą się w sobotę 16 lutego 2019 roku w Bielicach koło Stronia Śląskiego na Dolnym Śląsku. Start i meta znajdują się na samym końcu drogi, należy dojechać do Bielic, przejechać przez miejscowość i wjechać do lasu ignorując znak zakazu ruchu (pod nim jest tabliczka, że nie dotyczy narciarzy biegowych).

Koordynaty GPS: 50.259402, 16.990161
Wioska zawodnicza na mapach Google: https://goo.gl/maps/g6az1nTX4Br

Zobacz wskazówki jak dojechać na miejsce zawodów ze Stronia Śląskiego.

Warunki na trasie

W Górach Bialskich jest masa śniegu, pokrywa śnieżna ma nawet 1 m grubości w wyższych partiach gór. Trasy SGB Ultrabiel rozpięte są na wysokościach 750 - 1100 m n.p.m. W dolnych partiach tras zawodów, w okolicach mety i tranzytu, w tym sezonie jest znacznie grubsza pokrywa śnieżna, niż przy organizacji biegu w ostatnich latach. Dodatkowo nadmiarowy śnieg został zmagazynowany i w razie potrzeby dodatkowo zwiększy pokrywę śnieżną. Zawody odbędą się w dobrych warunkach śniegowych, co najwyżej ze względu na dodatnie temperatury, może on być wilgotny.

Żałoba narodowa

W sobotę 16 lutego do godzin popołudniowych obowiązuje żałoba narodowa. Nasza impreza ma charakter rywalizacji sportowej, nie ma w niej elementów rozrywkowych. Zawody odbędą się przy stonowanej oprawie.

Zapisy

Zapisy trwają przez formularz internetowy do 14 lutego. Później można się zgłaszać wyłącznie osobiście w biurze zawodów.

Biuro zawodów

Biuro zawodów w piątek znajduje się w innym miejscu niż w sobotę.

W piątek 15 lutego biuro pracuje w godzinach 15:00 - 20:00 w CETiK w Stroniu Śląskim. To dawny budynek stacji kolejowej. Znajduje się niedaleko za wjazdem do Stronia Śląskiego od strony Lądka Zdroju bezpośrednio przy drodze po prawej stronie.

koordynaty GPS: N50.302854, E16.875904

W sobotę 16 lutego biuro czynne jest od 7:30 do 9:30. Biuro znajduje się w dużym namiocie tuż przy mecie zawodów (nie da się go nie zauważyć w drodze na start).

Uwaga zawodnicy dokonujący opłaty startowej w gotówce w biurze zawodów! Prosimy o przygotowanie odliczonej kwoty opłaty startowej. Przy płatności gotówką w biurze zawodów opłata za biegi na 60 km i 20 km wynosi 130 zł, za bieg na 13 km wynosi 80 zł.

Parkingi

W sobotę zawodnicy mogą parkować samochody w Bielicach:

  1. Na końcu drogi leśnej tuż przed strefą mety - wioską zawodniczą - po lewej stronie od drogi. W zależności od warunków (czy nie będzie miękko) zmieści się tam 40-60 samochodów.
  2. Pod stokiem zjazdowym Bieliczak na przeciwko kościółka. Łatwo trafić, kościół jest tylko jeden i znajduje się po lewej stronie tuż przy drodze dojazdowej, a po przeciwnej jego stronie jest stok zjazdowy. Z parkingu możemy skorzystać dzięki uprzejmości właścicieli wyciągu Bieliczak.

Uwaga! Po zapełnieniu się parkingu bliżej miejsca startu (z pkt. 1. powyżej) droga wjazdowa do lasu zostanie zamknięta. Droga jest wąska, mieści się na niej tylko jeden samochód bez możliwości minięcia się. Prosimy uszanować wskazówki obsługi parkingów i nie wjeżdżać po zamknięciu drogi, bo zrobi się korek.

Autobus z parkingu

Z parkingu stoku Bieliczak w okolicach kościółka do “wioski zawodniczej” będzie kursował wahadłowo autobus. Pojazd zaczyna kursowanie o 8:15 i zakończy je o 16:30. Zawodnicy, którzy ukończą bieg po tej godzinie, zostaną dostarczeni na parking przy kościele przez organizatorów.

Przeczytaj więcej o parkowaniu.

Program zawodów, sobota 16 lutego

Uwaga, kolejność startu biegów jest nieco inna, niż przed rokiem. Bieg na 60 km startuje pierwszy, po nim wystartują zawodnicy rywalizujący na dystansie 13 km, a bieg na 20 km rozpocznie się jako ostatni.

  • 10:00 - start do biegu na dystansie 60 km
  • 10:10 - start do biegu na dystansie 13 km
  • 10:20 - start do biegu na dystansie 20 km
  • 12:00 - dekoracja zwycięzców open w biegu na 13 km
  • 12:30 - dekoracja zwycięzców open w biegu na 20 km
  • 14:00 - dekoracja zwycięzców open w biegu na 60 km

Godziny dekoracji w kategoriach wiekowych (zgodnie z regulaminem w kategoriach wiekowych są dekorowani tylko uczestnicy biegów na 60 km i 20 km) będą ogłaszane przez speakera w trakcie zawodów, a dekoracje będą się odbywać, gdy zawodnicy w kategoriach wiekowych ukończą bieg i będzie możliwe ustalenie najszybszych trójek.

Trasa, pętle, dystanse

Strefa startu

Strefa startu znajduje się około 500 m za wioską zawodniczą i metą biegu. Należy przejść obok namiotu i kierować się drogą po prawej stronie polany w kierunku odwrotnym do Bielic. Prosimy zwracać uwagę, by nie deptać przygotowanej trasy (po lewej stronie) i iść na start drogą (po prawej stronie). Droga doprowadzi na start.

Tranzyt i meta

Meta wszystkich biegów znajduje się w tym samym miejscu, przy namiocie w wiosce zawodniczej. Uczestnicy kończący bieg przy wjeździe na polanę po skręcie w prawo (przy stawie) powinni skierować się na lewą nitkę i przebiec pod bramą mety.

Tranzyt dla zawodników biegnących na 60 km po pierwszej i drugiej pętli znajduje się po prawej stronie bramy mety. Zawodnicy kończący pierwszą pętlę przy wjeździe na polanę po skręcie w prawo (przy stawie) powinni skierować się na prawą nitkę i nie przebiegać pod bramą mety.

Bieg na 60 km (najdłuższy w Polsce)

Odbędzie się na trzech pętlach, każda po 20 km. Kierunek biegu zgodny ze wskazówkami zegara.

Zobacz mapę i profil wysokościowy pętli.

Sposób przeprowadzenia startu

Start falowy z sektorów startowych po 50 osób. Zawodnicy z pierwszego sektora mają oznaczone miejsca startowe i ruszają na trasę o 10:00. Kolejne sektory w odstępach 2 minut. Czas liczony jest: brutto dla wszystkich zawodników z pierwszego sektora, netto dla startujących z kolejnych sektorów.

Bieg na 20 km

Odbędzie się na jednej pętli o długości 20 km. Kierunek biegu zgodny ze wskazówkami zegara.

Zobacz mapę i profil wysokościowy pętli.

Sposób przeprowadzenia startu

Start falowy z sektorów startowych po 50 osób. Zawodnicy z pierwszego sektora mają oznaczone miejsca startowe i ruszają na trasę o 10:20. Kolejne sektory w odstępach 2 minut. Czas liczony jest: brutto dla wszystkich zawodników z pierwszego sektora, netto dla startujących z kolejnych sektorów.

Mapa startu i mety dla biegów na 60 km i 20 km

Bieg na 13 km

Odbędzie się na jednej pętli o długości około 12,5 km. Trasa zawodów biegu na 13 km jest taka sama, jak przed rokiem, lecz zawodnicy przebiegają ją w odwrotnym kierunku.

Zobacz mapę i profil wysokościowy pętli.

Sposób pokonania trasy

Zawodnicy startują z tej samej polany co uczestnicy biegów na 60 km i 20 km, ale w kierunku odwrotnym. Szczegóły na poniższej mapce. Po starcie kierują się pod prąd w stronę “wioski zawodniczej”, przebiegają obok mety, następnie za stawem skręcają w lewo. Po 1 km na rozwidleniu skręcają w prawo. Dalej trasę pokonują w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara zgodnie z oznaczeniami trasy.

Sposób przeprowadzenia startu

Start wspólny o 10:10 dla wszystkich startujących bez podziału na sektory. Prosimy o przepuszczenie szybszych zawodników do pierwszych rzędów, tak by nie wstrzymywać tych, którzy mogą rozwinąć od początku szybsze tempo. Czas liczony jest brutto dla wszystkich startujących od momentu sygnału startu do przecięcia linii mety.

Mapa startu i mety dla biegów na 13 km

Fair play

Na niektórych odcinkach trasy zawodów będą spotykać się uczestnicy biegów na wszystkich dystansach. Przypominamy, że na pętli 20 km, jak też na 13 km, obowiązuje ruch prawostronny, to znaczy, że należy poruszać się prawą stroną trasy, a lewy tor wykorzystywać tylko na czas wyprzedzania. Przepisy narciarskie mówią, że mamy obowiązek przepuścić zawodnika biegnącego za nami, który jest szybszy lub ma potrzebę nas wyprzedzić. Zwłaszcza jeśli o to poprosi.

Nasz regulamin mówi, że zawodnik ma “dokonać wszelkich starań, aby pozwolić się wyprzedzić szybszym zawodnikom bez konieczności zwalniania przez nich tempa biegu”. Prosimy zwrócić uwagę, że to na tym wolniejszym uczestniku rywalizacji spoczywa obowiązek takiej organizacji swojego biegu, by szybszy mógł biec bez zwalniania. Liczymy, że wszyscy zawodnicy SGB Ultrabiel będą kierować się zasadami fair play i nie dopuszczą do spowolnienia innych zawodników na trasie.

Punkty żywieniowe

Na pętli 20 km będą znajdowały się 2 punkty żywieniowe. Pierwszy w okolicach 12 km za startem przy szałasie turystycznym na trasie zawodów. Drugi za tranzytem w okolicach mety - skorzystać będą mogli z niego zawodnicy wyruszający na kolejne pętle biegu na 60 km.

Wszyscy zawodnicy kończący bieg mogą posilić się w namiocie w strefie bufetu. Uwaga! W pakietach startowych będą wydawane talony na jedzenie.

Depozyt

Depozyt dla zawodników będzie znajdował się w namiocie w “wiosce zawodniczej”. Obsługa będzie wydawać worki na rzeczy zawodników. Można będzie także pozostawić odzież wierzchnią na starcie biegu w workach oznaczonych numerem zawodnika, zostaną po starcie odwiezione do depozytu.

Toalety

W “wiosce zawodniczej” znajdować się będą toalety toi-toi.

Zasięg GSM

Przypominamy, że w wiosce zawodniczej oraz w okolicach startu i mety nie ma zasięgu telefonii GSM. W końcu maraton narciarski SGB Ultrabiel odbywa się w “najdzikszej części Sudetów”.

Trasy zawodów zamknięte dla ruchu turystycznego

Prosimy zawodników, którzy przyjeżdżają na bieg z osobami towarzyszącymi, które chcą pobiegać w celach turystycznych, o skierowanie ich na trasy poza Bielicami. W Bielicach wszystkie trasy będą zamknięte i przeznaczone dla uczestników zawodów. Ze względu na długość trwania biegu na 60 km należy przyjąć, że nie będzie można z nich korzystać przez cały dzień. Alternatywnie proponujemy miejsca na biegówki: Nowa Morawa (leśne miejsca postojowe na końcu wsi), Kletno (przy tablicy elektronicznej na końcu wsi), Sienna „Czarna Góra Resort" dolny parking (szlak zaczyna się na Żmijowej Polanie, niedaleko górnej stacji kolei krzesełkowej Żmija). Parkingi są bezpłatne. W Janowej Górze brak przygotowanych miejsc postojowych, parkuje się przy drodze. W Kamienicy przy wejściu na szlak brak parkingu, parkuje się wzdłuż drogi (parking jest przy Stacji Narciarskiej Kamienica oraz na samym końcu wsi).

 

Do zobaczenia w biurze zawodów w piątek i sobotę!