Puchar Polski PZN amatorów

Zawody SGB Ultrabiel w 2017 roku są finałem Pucharu Polski PZN amatorów w biegach narciarskich. Uczestników tego cyklu na zakończenie sezonu czeka najdłuższy dystans w Pucharze Polski - 30 km. Punkty do pucharowej klasyfikacji generalnej zdobędą także zawodnicy biorący udział w biegu na 60 km.

W 2017 roku dla uczestników biegów Ultrabiel na 30 km i 60 km prowadzona będzie dodatkowa, wspólna klasyfikacja pod nazwą “30 km PPA”. Pomiar czasu prowadzony będzie na zakończeniu pierwszej pętli biegu. W tym samym miejscu czas zmierzony będzie uczestnikom biegów na 30 km i 60 km. W ten sposób, na podstawie osiągniętych czasów wszystkich zawodników, powstanie lista kolejności ukończenia pętli 30 km.

Dzięki temu rozwiązaniu możliwość zdobycia punktów do Pucharu Polski będą mieli nie tylko zawodnicy rywalizujący na dystansie 30 km, ale także uczestnicy biegu głównego 60 km. Zawodnik mający do pokonania dystans dwukrotnie większy z pewnością inaczej rozkłada siły niż biegnący na połówkowym dystansie. Jednak dzięki przyjętemu rozwiązaniu - pomiarze czasu dla wszystkich po ukończeniu pierwszej pętli - także rywalizujący na 60 km zostaną ujęci w klasyfikacji do Pucharu Polski PZN.

Uczestnicy biegów na 60 km i 30 km wystartują razem, będą przemieszani w sektorach (przeczytaj więcej o zasadach biegów na 60 km i 30 km), więc rywalizując na trasie, będą mieli teoretycznie jednakowe warunki (tyle samo śniegu, tak samo przygotowane tory, identyczną temperaturę, czy wilgotność powietrza itd.).

To zawodnik wybiera, że chce rywalizować w najdłuższym narciarskim biegu w Polsce. Nawet jeśli w ten sposób trudniej będzie mu o lepszą pozycję na 30 km, wciąż może połączyć obie klasyfikacje - czyli walczyć o dobre miejsce w biegu głównym SGB Ultrabiel i jednocześnie na półmetku zapunktować do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski.

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Wszystkim uczestnikom biegu na 30 km i 60 km zostanie zmierzony czas na końcu pierwszej pętli, w tym samym miejscu. Dla zawodnika, który rywalizował na dystansie 30 km, będzie to pomiar z mety. Dla uczestników SGB Ultrabiel 60 km, będzie to pomiar na półmetku - miejscu, w którym ukończył pierwszą i rozpoczyna drugą pętlę.

Na podstawie tych czasów zostanie utworzona osobna klasyfikacja “30 km PPA”. Zgodnie z Regulaminem Pucharu Polski PZN amatorów w biegach narciarskich 2016/17, sklasyfikowani w niej zostaną w kategoriach wiekowych tylko uczestnicy, którzy nie posiadają aktualnej licencji PZN przynajmniej od trzech lat.

SGB Ultrabiel 2017 roku jest finałem Pucharu Polski, to oznacza, że podczas tych zawodów zostanie ogłoszona klasyfikacja generalna końcowa dla całego cyklu. Zostaną wyłonieni i udekorowani zwycięzcy we wszystkich kategoriach wiekowych.