Zazady biegów SGB Ultrabiel na 60 km i 30 km

W 2017 roku biegi SGB Ultrabiel na dystansach 60 km i 30 km będą odbywały się na jednej pętli o długości 30 km. Uczestnicy obu biegów wystartują jednocześnie, będą też przemieszani w sektorach. Każdy startujący może zakończyć bieg po pierwszej pętli lub wyruszyć na drugą i ją ukończyć, niezależnie od tego, na jaki dystans pierwotnie dokonał zgłoszenia.

Maraton narciarski SGB Ultrabiel na dystansie 60 km to najdłuższy bieg w Polsce. W 2017 roku odbędzie się na pętli o długości 30 km. Zawodników na trasie czeka sporo podbiegów, łącznie tylko na jednej pętli pokonają 675 m przewyższeń.

Wiemy, że wielu narciarzy ma chęć zmierzenia się z najdłuższym i najtrudniejszym biegiem w Polsce. Niektórzy nie są pewni, czy są gotowi na to wyzwanie. Dlatego w 2017 roku zasady Ultrabiel pozwalają zawodnikom na podjęcie ostatecznej decyzji o wyborze dystansu już na trasie zawodów. Każdy może ocenić samopoczucie i wybrać dystans odpowiedni dla swojej dyspozycji dnia.

Wybór dystansu

Dokonując zapisów podejmij pierwszą decyzję, jaki dystans chcesz pokonać w trakcie Ultrabiel 2017: 60 km lub 30 km. Ta deklaracja jest niezbędna, by organizatorzy mogli oszacować liczby uczestników rywalizujących na pierwszej i drugiej pętli. Opłata startowa na obu dystansach jest identyczna.

Zawodnicy otrzymają inne oznaczenia na koszulkach startowych zgodnie z dystansem, jaki zadeklarowali przy zapisach. Dzięki temu w trakcie biegu łatwiej będzie zidentyfikować rywali, którzy planowali start na tym samym dystansie. Każdy może ocenić, czy np. wyprzedzający go zawodnik lub grupa, z którą biegnie, to uczestnicy planujący pokonać taką samą trasę.

Start i ustawienie w sektorach

Uczestnicy biegów na 60 km i 30 km wystartują razem. Zostaną także przemieszani w sektorach. Oznacza to, że z jednego sektora startowego do biegu ruszą zawodnicy, którzy planują ukończyć bieg na 60 km i tacy, którzy chcą się zmierzyć na dystansie 30 km. Mamy świadomość, że zawodnicy rozkładają siły dla planowanego dystansu. Jesteśmy jednak przekonani, że w momencie startu o tempie biegu głównie decydować będzie ogólny poziom sportowy i większość czołowych zawodników biegnących na 60 km na pierwszych kilkuset metrach nie będą ustępować tym, którzy przystępują do biegu na 30 km.

W formularzu zgłoszenia do biegów na 60 km i 30 km dajemy zawodnikom możliwość zasugerowania sektora, z którego chcą wystartować. Jeśli uczestnik biegu planuje od początku zachować spokojne tempo i obawia się, że wstrzyma szybszych, prosimy o deklarowanie dalszych sektorów.

Ostateczna decyzja

Ostatni moment na podjęcie decyzji o tym, na jakim dystansie chcesz ukończyć zawody, to czas gdy zbliżasz się do ukończenia pierwszej pętli biegu. Od tego którą nitką przekroczysz linię pomiaru czasu na tzw. przelotówce zależy, czy chcesz bieg ukończyć i znaleźć się w wynikach na 30 km, czy 60 km.

Pod bramą pomiaru czasu w miejscu ukończenia pierwszej pętli znajdą się odgrodzone od siebie tory. Jeżeli wybierzesz tor po lewej stronie (z oznaczeniem META) ukończysz wyścig. Jeżeli po pierwszej pętli skierujesz się do mety, znajdziesz się na liście wyników biegu na 30 km. Niezależnie od tego jaki dystans wybrałeś przy zapisach, liczy się to, kiedy ukończysz bieg.

Jeżeli wybierzesz prawą stronę bramy z oznaczeniem TRANZYT, będzie to oznaczać, że wybierasz dystans główny 60 km. Także wówczas, jeśli przy zapisach wybrałeś dystans 30 km. Uwaga, zgodnie z regulaminem, jeżeli rozpoczniesz bieg na drugiej pętli, nie będzie już odwrotu. Jeśli nie ukończysz biegu na drugiej pętli, nie będziesz sklasyfikowany na 30 km, a na wynikach biegu 60 km zostaniesz ujęty jako osoba, która nie ukończyła wyścigu. Prawo do biegu na drugiej pętli mają tylko zawodnicy pełnoletni.