Gdzie w naszym organizmie powstaje bilirubina?

Bilirubina to naturalnie występujący w organizmie barwnik, który powstaje głównie w układzie siateczkowo-śródbłonkowym, zlokalizowanym przede wszystkim w wątrobie i śledzionie [1][2]. Jest to produkt rozpadu hemu, będący istotnym wskaźnikiem prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Proces powstawania bilirubiny

Głównym źródłem bilirubiny w organizmie jest rozpad hemoglobiny. Ponad 80% tego związku powstaje podczas degradacji hemoglobiny w makrofagach układu siateczkowo-śródbłonkowego [1][3]. Proces ten rozpoczyna się od degradacji części porfirynowej hemu, przy czym jon żelaza zostaje wyłączony i zmagazynowany do późniejszego wykorzystania [1].

Warto zaznaczyć, że z każdego grama hemoglobiny powstaje około 35 mg bilirubiny [1]. U przeciętnego dorosłego człowieka dzienne wytwarzanie bilirubiny waha się w granicach 200-350 mg, natomiast u noworodków ilość ta może być nawet trzykrotnie większa [1][4].

Formy bilirubiny w organizmie

W organizmie człowieka bilirubina występuje w dwóch głównych postaciach:
– bilirubina bezpośrednia (związana)
– bilirubina pośrednia (niezwiązana) [1][5]

Każda z tych form pełni określone funkcje i podlega różnym procesom metabolicznym. Bilirubina pośrednia łączy się z albuminą w osoczu krwi, co umożliwia jej transport do wątroby [1][5].

Transport i przemiany bilirubiny

Proces transportu i przemian bilirubiny jest złożony i wieloetapowy. Po powstaniu w układzie siateczkowo-śródbłonkowym, bilirubina pośrednia jest transportowana do wątroby, gdzie zachodzą jej dalsze przemiany [1][5]. W wątrobie następuje proces sprzęgania z kwasem glukuronowym, w wyniku którego powstaje bilirubina bezpośrednia – forma rozpuszczalna w wodzie [1].

  Czy próby wątrobowe zawsze trzeba wykonywać na czczo?

Końcowy etap metabolizmu bilirubiny

Ostatnim etapem metabolizmu bilirubiny jest jej wydalanie z organizmu. Bilirubina bezpośrednia jest wydzielana z żółcią do jelita cienkiego, a następnie wydalana z organizmu wraz z kałem [1][5]. Jest to naturalny proces, który zapewnia prawidłową gospodarkę tego związku w organizmie.

Źródła:
[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Bilirubina
[2] https://apteline.pl/baza-badan/bilirubina-normy-wskazania-przygotowanie-jak-obnizyc
[3] https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/co-to-jest-bilirubina/
[4] https://zdrowegeny.pl/poradnik/bilirubina
[5] https://www.apteka-melissa.pl/blog/artykul/bilirubina-rola-badanie-i-normy,1312.html