Ultrabiel 2018 - komunikat dla startujących

Prosimy o zapoznanie się z ważnymi informacjami dla startujących 10 marca 2018 roku w Bielicach w biegach SGB Ultrabiel. W Górach Bialskich jest dużo śniegu, zawody odbędą się zgodnie z pierwotnymi założeniami na dystansach 60 km, 30 km i 13 km techniką klasyczną.

Termin i miejsce

Biegi odbędą się w sobotę 10 marca 2018 roku w Bielicach koło Stronia Śląskiego na Dolnym Śląsku. Start i meta znajdują się na samym końcu drogi, należy dojechać do Bielic, przejechać przez miejscowość i wjechać do lasu ignorując znak zakazu ruchu (pod nim jest tabliczka, że nie dotyczy narciarzy biegowych).

Koordynaty GPS: 50.259402, 16.990161

Zobacz wskazówki jak dojechać na miejsce zawodów ze Stronia Śląskiego.

Zapisy

Zapisy trwają przez formularz internetowy do 8 marca. Później można się zgłaszać wyłącznie osobiście w biurze zawodów.

Biuro zawodów

Biuro zawodów w piątek znajduje się w innym miejscu niż w sobotę.

W piątek 9 marca biuro pracuje w godzinach 15:00 - 20:00 w CETiK w Stroniu Śląskim. To dawny budynek stacji kolejowej. Znajduje się niedaleko za wjazdem do Stronia Śląskiego od strony Lądka Zdroju bezpośrednio przy drodze po prawej stronie. Na nim wisi duży baner “Ultrabiel - biuro zawodów”.

koordynaty GPS: N50.302854, E16.875904

W sobotę 10 marca biuro czynne jest od 7:30 do 9:30 (uczestnicy biegu na 13 km mogą odbierać opłacone wcześniej numery do godz.10.00). Biuro znajduje się w dużym namiocie tuż przy mecie zawodów.

Uwaga zawodnicy dokonujący opłaty startowej w gotówce w biurze zawodów! Od 8 marca wpłat można dokonywać tylko gotówkowo. Prosimy o przygotowanie odliczonej kwoty opłaty startowej. Przy płatności w biurze zawodów opłata za biegi na 60 km i 30 km wynosi 150 zł, za bieg na 13 km wynosi 90 zł.

Parkingi

W sobotę zawodnicy mogą parkować samochody w Bielicach:

  1. Na końcu drogi leśnej tuż przed strefą mety (wioską zawodniczą) po lewej stronie od drogi. W zależności od warunków (czy nie będzie miękko) zmieści się tam 40-60 samochodów.
  2. Pod stokiem zjazdowym na przeciwko kościółka. Łatwo trafić, kościół jest tylko jeden i znajduje się po lewej stronie tuż przy drodze dojazdowej.

Uwaga! Po zapełnieniu się parkingu bliżej miejsca startu (z pkt. 1. powyżej) droga wjazdowa do lasu zostanie zamknięta. Droga jest wąska, mieści się na niej tylko jeden samochód bez możliwości minięcia się. Prosimy uszanować wskazówki obsługi parkingów i nie wjeżdżać po zamknięciu drogi, bo zrobi się korek, ciężko będzie stamtąd wyjechać.

Przeczytaj więcej o parkowaniu.

Autobus

Z parkingu w okolicach kościółka do “wioski zawodniczej” będzie kursował wahadłowo autobus. Pojazd zaczyna kursowanie o 8:00 i zakończy je o 16:30. Zawodnicy, którzy ukończą bieg po tej godzinie, zostaną dostarczeni na parking przy kościele przez organizatorów.

Program zawodów, sobota 10 marca

Uwaga, kolejność startu biegów jest odwrócona w stosunku do pierwszej edycji SGB Ultrabiel w 2016 roku. Bieg na 60 km startuje pierwszy, bieg na 13 km ostatni.

  • 09:55 - start niepełnosprawnych na 60 km i 30 km
  • 10:00 - start do biegu na dystansie 60 km
  • 10:20 - start do biegu na dystansie 30 km
  • 10:30 - start do biegu na dystansie 13 km
  • 12:00 - dekoracja zwycięzców open w biegu na 13 km
  • 12:30 - dekoracja zwycięzców open w biegu na 30 km
  • 14:00 - dekoracja zwycięzców open w biegu na 60 km

Godziny dekoracji w kategoriach wiekowych (zgodnie z regulaminem w kategoriach wiekowych są dekorowani tylko uczestnicy biegów na 60 km i 30 km) będą ogłaszane przez speakera w trakcie zawodów, a dekoracje będą się odbywać, gdy zawodnicy w kategoriach wiekowych ukończą bieg i będzie możliwe ustalenie najszybszych trójek.

Trasa, pętle, dystanse

Wszystkie biegi w ramach SGB Ultrabiel 2018 odbędą się na trasach o nowym przebiegu w stosunku do 2016 i 2017 roku.

Strefa startu

Strefa startu znajduje się około 500 m za wioską zawodniczą i metą biegu. Należy przejść obok namiotu i kierować się drogą po prawej strony polany w kierunku odwrotnym do Bielic. Prosimy zwracać uwagę, by nie deptać przygotowanej trasy (po lewej stronie) i iść na start drogą (po prawej stronie). Droga doprowadzi na start.

Tranzyt i meta

Meta wszystkich biegów znajduje się w tym samym miejscu, przy namiocie w wiosce zawodniczej. Uczestnicy kończący bieg przy wjeździe na polanę po skręcie w prawo (przy stawie) powinni skierować się na lewą nitkę i przebiec pod bramą mety.

Tranzyt dla zawodników biegnących na 60 km po pierwszej pętli 30 km znajduje się po prawej stronie bramy mety. Zawodnicy kończący pierwszą pętlę przy wjeździe na polanę po skręcie w prawo (przy stawie) powinni skierować się na prawą nitkę i nie przebiegać pod bramą mety.

tranzyt meta ultrabiel 2018

Trudny zjazd na trasie

Na trasie zawodów w okolicach 10 kilometra dla biegu na 13 km i 27 kilometra na pętli 30 km znajduje się zjazd, na którym mogą być rozwinięte większe prędkości i sprawić problemy niektórym uczestnikom. Choć nie jest długi, jest stromy i kończy się zakrętem. Mniej doświadczonych narciarzy prosimy o kontrolowanie prędkości od samego początku. Szybkich zawodników prosimy także o zachowanie rozsądku w tym miejscu.

Góry Bialskie w okolicach Bielic mają ograniczoną liczbę dróg i ścieżek, z których możemy skorzystać wyznaczając trasy biegu. Odcinek powrotu do mety, choć zawiera ten jeden trudniejszy zjazd, jest najłatwiejszą drogą powrotną z wyżej położonych części tras. Niestety natura kształtując góry nie przygotowała drogi, która byłaby w całości łagodna, wybraliśmy więc tę najłatwiejszą.

Bieg na 60 km (najdłuższy w Polsce)

Odbędzie się na dwóch pętlach, każda po 30 km. Kierunek biegu zgodny ze wskazówkami zegara.

Zobacz mapę i profil wysokościowy pętli.

Sposób przeprowadzenia startu

Start falowy z sektorów startowych po 50 osób. Zawodnicy z pierwszego sektora ruszają na trasę o 10:00. Kolejne sektory w odstępach 2 minut. Czas liczony jest: brutto dla wszystkich zawodników z pierwszego sektora, netto dla startujących z kolejnych sektorów.

Sprawdź na mapce poniżej, jak rozwiązany jest start, tranzyt i powrót do mety.

Bieg na 30 km

Odbędzie się na jednej pętli o długości 30 km. Kierunek biegu zgodny ze wskazówkami zegara.

Zobacz mapę i profil wysokościowy pętli.

Sposób przeprowadzenia startu

Start falowy z sektorów startowych po 50 osób. Zawodnicy z pierwszego sektora ruszają na trasę o 10:20. Kolejne sektory w odstępach 2 minut. Czas liczony jest: brutto dla wszystkich zawodników z pierwszego sektora, netto dla startujących z kolejnych sektorów.

Pobierz obrazek w PDF.

Bieg na 13 km

Odbędzie się na jednej pętli o długości około 12,5 km.

Zobacz mapę i profil wysokościowy pętli.

Sposób pokonania trasy

Zawodnicy startują z tej samej polany co uczestnicy biegów na 60 km i 30 km, ale w kierunku odwrotnym. Szczegóły na poniższej mapce. Po starcie kierują się pod prąd w stronę “wioski zawodniczej”, przebiegają obok mety, następnie za stawem skręcają w lewo. Po 1 km na rozwidleniu skręcają w lewo. Długość trasy pokonywanej pod prąd od startu wynosi około 2 km. Następnie kontynuują bieg zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Po około 5 km od startu (3 km od rozwidlenia) docierają na grzbiet wzniesienia, tam skręcają w prawo i tą samą trasą co zawodnicy na 60 km i 30 km kontynuują bieg docierając do mety.

Sposób przeprowadzenia startu

Start wspólny o 10:30 dla wszystkich startujących bez podziału na sektory. Prosimy o przepuszczenie szybszych zawodników do pierwszych rzędów, tak by nie wstrzymywać tych, którzy mogą rozwinąć od początku szybsze tempo. Czas liczony jest brutto dla wszystkich startujących od momentu sygnału startu do przecięcia linii mety.

mapa start meta 13km

Pobierz obrazek w PDF.

Fair play

Na niektórych odcinkach trasy zawodów będą spotykać się uczestnicy biegów na wszystkich dystansach. Przypominamy, że na pętli 30 km, jak też na 13 km, obowiązuje ruch prawostronny. Przepisy narciarskie mówią, że mamy obowiązek przepuścić zawodnika biegnącego za nami, który jest szybszy lub ma potrzebę nas wyprzedzić. Zwłaszcza jeśli o to poprosi. Nasz regulamin mówi, że zawodnik ma “dokonać wszelkich starań, aby pozwolić się wyprzedzić szybszym zawodnikom bez konieczności zwalniania przez nich tempa biegu”. Prosimy zwrócić uwagę, że to na tym wolniejszym uczestniku rywalizacji spoczywa obowiązek ustąpienia drogi. Liczymy, że wszyscy zawodnicy SGB Ultrabiel będą kierować się zasadami fair play i nie dopuszczą do spowolnienia innych zawodników na trasie.

Punkty żywieniowe

Na pętli 30 km będą znajdowały się 3 punkty żywieniowe. Pierwszy w okolicach czeskiego schroniska Paprsek w odległości około 8,5 km od startu. Kolejny po około 10 km (18 km za startem) przy szałasie turystycznym na trasie zawodów. Trzeci za tranzytem - skorzystać będą mogli z niego zawodnicy wyruszający na drugą pętlę w biegu na 60 km.

Wszyscy zawodnicy kończący bieg mogą posilić się w namiocie w strefie bufetu. Uwaga! W pakietach startowych będą wydawane talony na jedzenie. Uczestnicy biegu na 60 km otrzymają w pakietach startowych żel energetyczny Enervit.

Depozyt

Depozyt dla zawodników będzie znajdował się w namiocie w “wiosce zawodniczej”. Obsługa będzie wydawać worki na rzeczy zawodników. Można będzie także pozostawić odzież wierzchnią na starcie biegu w workach oznaczonych numerem startowym, zostaną po starcie odwiezione do depozytu.

Toalety

W “wiosce zawodniczej” znajdować się będą toalety toi-toi.

Brak zasięgu GSM

SGB Ultrabiel odbywa się "w najdzikszej części Sudetów". Nie powinno więc nikogo dziwić, że w Bielicach, w "wiosce zawodniczej" i na dużej części tras biegu nie ma zasięgu telefonii GSM. Prosimy uwględnić ten fakt planując umawianie się ze znajomymi w okolicach biegu. Z tego powodu także wyniki z zawodów będą mogły trafić do internetu dopiero po zakończeniu biegu, gdy firma prowadząca pomiar czasu zakończy swoją pracę i w drodze powrotnej uzyska połączenie z siecią GSM.

 

Do zobaczenia w Górach Bialskich podczas III edycji SGB Ultrabiel!